BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Krize

Skrenda Krizė per JAV ir džiaugiasi:-Oho kiek pridirbau

Skrenda Krizė per Europą ir džiaugiasi:-Oho, ir čia kiek pridirbau

Skrenda krizė per Lietuvą ir stebisi:- Oho, o kas čia tiek be manęs pridirbo

Rodyk draugams

LEISKIME VYRIAUSYBEI LEISTI

Visos aukščiausios valdžios deklaruoja neribotą meilę savivaldos didinimui.
-Reikia perduoti daugiau funkcijų, daugiau savivaldos, daugiau atsakomybės, daugiau…., skamba iš auščiausių organų ruporų. Tačiau ar tikrai žodžiai sutampa su darbais. Štai prieš mano akis 2009 m. kovo 18 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr.207 kuriame, trumpai tariant, nustatomos valstybės rinkliavos už statybos leidimus. Nutarimą pasirašė premjeras A.Kubilius ir Finansų ministras A.Šemeta.
Visi žinome,kad tuos statybos leidimus išduoda savivaldybės ir surinktos rinkliavos patenka savivaldybių žinion. Tačiau kyla naturalus klausimas. Ar vyriausybė, ypač dabartinėmis sąlygomis, neturi ką daugiau veikti, kaip tik domėtis rinkliavomis už statybų leidimus, kuriuos išduoda svaivaldybės? Ir apskritai, ar vyriausybei, ypač dabar, reiktų spręsti tokius dalykus. Jeigu jau norime suteikti savivaldybėms daugiau savarankiškumo, tai ir suteikime. Tegu kiekviena savivaldybė savo nuožiūra nusistatys rinkliavų dydžius už statybos ar griovimo leidimus ir pati nusistatys tvarkas - ką atleisti nuo tokių rinkliavų, o kam, gal būt, padidinti.
Pats, aukščiau minėtas vyriausybės nutarimas, padidina rinkliavas iki 5 kartų nuo anksčiau buvusių. Argi sunkmečio metu laikas didinti rinkliavas už statybos leidimus? Nebent tai būtų noras išmušti iš piliečių galvų net mintį apie statybas. Jeigu tikslas būtent toks, tada reikėjo padidinti bent 10 kartų, jeigu tikslas kitoks, tai jis tikrai nekoks.
Antra vertus, argi visi Lietuvos miestai ir rajonai yra vienodi? Net ir premjerui tikriausiai aišku, kad ne. Tai kodėl Vyriausybės nutaria nustatyti vienodus rinkliavų dydžius tiek kaimui, tiek miestams. Juk statybų situacija Varėnoje, labai skiriasi nuo situacijos Klaipėdoje, ar statybų mąstas Skuode, net nepanašus į situaciją Vilniuje. Tokius dalykus net ir fizikas galėtų suprast, tačiau kažkas kažkur jo aparate nesuveikė ir jis pasirašė tokį nutarimą, kad visa šalis vienodai klęsti. Aš čia aišku ironizuoju, bet iš tiesų tokia situaciją reiktų keisti iš principo. Mano galva LSA galėtų inicijuoti Finansų ministerijos sprendimo projektą, kad valstybės rinkliavas, bet jau už statybos leidimus, tai yra už darbą kurį atlieką pačios savivaldybės, galėtų nusistatyti tos pačios savivaldybės. Juk vadinamus “patentų mokesčius” savivaldybių tarybos pasitvirtina savarankiškai ir pasaulis nuo to nesustoja suktis. Ar nebūtų paprasčiau, jeigu vyriausybė savo nutarimu nustatytų tik maksimalų rinkliavos dydį, o toliau klausimus paliktų spręsti savivaldybių taryboms. Nors gal ir dėl to, maksimalaus dydžio nustatymo gal ir nereiktų varginti vyriausybės. Juk savarankiški savivaldybių sprendimai, dėl rinkliavų dydžių, padidintų arba sumažintų konkrečios savivaldybės konkurencingumą. Tada ir vyriausybė turėtų daugiau laiko operatyviau spręsti neatideliotinus klausimus ir finansų ministerijos klerkams nereiktų burti iš kavos tirščių:
- Koks gi turėtų būti tas rinkliavos dydis?
Juk vietoje geriau matyti kaip sekasi žmonėms, o iš Vilniaus aukštybių pažiūrėjus žemyn gali nieko nepamatyt, tik tankius debesis. Tai gal leiskime Vyriausybei leisti mums patiems tvarkytis savivaldoje?
Artūras Orlauskas

Rodyk draugams